Forum OSKKO - wątek

TEMAT: st. specjalizacji a skrócony staż????
strony: [ 1 ]
zdzisław17-07-2002 22:09:54   [#01]
Czy stopień specjalizacji uzyskany w ostatnim czasie na podstawie szczególnych przepisów uprawnia do skrócenia stażu na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Chodzi o postępowanie kwalifikacyjne o nadanie stopnia specjalizacji zawieszone po wprowadzeniu przepisów o awansie zawodowym, a obecnie wznowione i dokończone. Nauczyciel miał staż 2 lata i 9 miesięcy, ale skrócił go sobie i poprosił o ocenę stażu.
janzg18-07-2002 11:44:57   [#02]

Wyjaśnienia, które kiedyś podawało MEN były następujące:

1. Uprawnienia nabyte w trakcie stażu nie mają wpływu na jego długość.

2. Nie do dyrektora należy ustalenie długości stażu nauczyciela mianowanego, ustalają to ustawy.

3. Skoro nauczyciel mianowany realizuje zatwierdzony plan rozwoju zawodowego, to składa z tego sprawozdanie, ono stanowi podstawę dokanania oceny dorobku zawodowego.

Gdybym miał taki przypadek, to na prośbę nauczyciela o dokonanie oceny dorobku zawodowego za okres stażu, bym tego dokonał (nie dyskutując zbytnio) zaznaczając to - co zostało a co nie zostało zrobione. Co z taką oceną zrobi nauczyciel a potem WYSOKA KOMISJA, to już nie byłoby moim zmartwieniem.

zdzisław18-07-2002 20:30:11   [#03]

ale co o tym MENiS???

Tak też zrobiłem. Ale co o tym MENiS??? Bo to on wprowadził możliwość dokończenia specjalizacji.
Małgosia18-07-2002 20:58:12   [#04]

chyba ten numer nie przejdzie

Warunkiem skrócenia stażu jest spełnienie określonych kryteriów na dzień 6 kwietnia 2000. I tyle. Nauczyciel nie może "sobie skrócić". Albo spełniał te warunki w dniu 6 kwietnia, albo nie.
Leszek18-07-2002 23:10:07   [#05]

Cześć

Uważam Zdzisławie, że uprawnia - zobacz zapis rozporządzenia:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 22 listopada 2001 r.

w sprawie sposobu i warunków prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli

§ 1.

Przepisy rozporządzenia stosuje się do nauczycieli, w odniesieniu do których przed dniem 6 kwietnia 2000 r. wszczęto i nie zakończono postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej, zwanych dalej "postępowaniami kwalifikacyjnymi", prowadzonych na podstawie zarządzenia nr 65 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 grudnia 1989 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków oraz trybu uzyskiwania przez nauczycieli stopni specjalizacji zawodowej (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 67), zwanego dalej "zarządzeniem".

§ 4.

Nauczycielowi wymienionemu w § 1, który złożył wniosek o prowadzenie postępowania kwalifikacyjnego na pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej, przyznaje się ten stopień, jeżeli:

1) z dokumentacji, o której mowa w § 3, wynika, że przed dniem 6 kwietnia 2000 r. spełnił warunki przewidziane w zarządzeniu dla przyznania danego stopnia specjalizacji zawodowej, z wyjątkiem wymogu uzyskania pozytywnej opinii zespołu specjalistycznego (przedmiotowego) sporządzonej w wyniku obserwacji zajęć pedagogicznych oraz pozytywnej oceny w wyniku rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez komisję do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli powołaną na podstawie zarządzenia,

Wynika z niego, że dotyczy to nauczycieli, którzy mieliby stopień spec. gdyby nie zlikwidowano im możliwości dokończenia postępowania.

Pozdrawiam

Leszek

zdzisław19-07-2002 13:06:22   [#06]

chyba masz rację Leszek

I tak to wyglada ze strony mojego KO.
janzg20-07-2002 14:25:24   [#07]

to chyba tak do końca pewne nie jest, gdyż to rozporządzenie z dnia 22 listopada 2001 r., ma rangę niższą niż ustawy, które mówią o długości stażu i ich skracaniu.

Moim zdaniem jest to następna luka prawna, z którą będzie miał problem KURATOR nadając stopień nauczyciela dyplomowanego.

pozdrowienia Jan z G

Leszek20-07-2002 21:36:00   [#08]

Cześć

Janie, rozporządzenie jest aktem wykonawczym do

USTAWY z dnia 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw(Dz.U. z 2001r. Nr 111, poz. 1194)

Art. 25.

  1. Wszczęte i niezakończone przed dniem 6 kwietnia 2000 r. postępowania kwalifikacyjne na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli, na wniosek zainteresowanych nauczycieli są prowadzone przez komisje kwalifikacyjne powoływane przez właściwych kuratorów oświaty, nie dłużej jednak niż do dnia 31 sierpnia 2002 r.
  2. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, sposób i warunki prowadzenia postępowań, o których mowa w ust. 1, uwzględniając w szczególności tryb pracy komisji.
  3. Do nauczycieli, którzy uzyskali stopień specjalizacji zawodowej zgodnie z ust. 1, stosuje się odpowiednio art. 7 ust. 2 i 5 ustawy wymienionej w art. 20 niniejszej ustawy.

Zatem nie czas szukać kolejnych luk prawnych, a po prostu stosować wobec nauczyciela starającego się o awans zawodowy przepis wydany jako wykonawczy do ustawy, czyli równoważny temu o którym wspominasz.

Zresztą zmiany w Karcie Nauczyciela zostały wprowadzone tym samym przepisem.

Pozdrawiam

Leszek

janzg21-07-2002 12:49:21   [#09]

zgoda, że należy stosować, a jak bym to robił przedstawiłem (18.07.2002 11:44 [#02]).

Problem tkwi w czym innym - mianowicie nauczyciel w okresie stażu realizuje zatwierdzony plan rozwoju zawodowego, z której to realizacji składa sprawozdanie. Jest, to jeden z ważniejszych dokumentów, którym przygląda się  KOMISJA KWALIFIKACYJNA - kilkakrotnie miałem okazję w tym uczestniczyć. Moim zdaniem rozsądnym rozwiązaniem byłoby po uzyskaniu specjalizacji przez nauczyciela aneksowanie planu rozwoju zawodowego  i jego zatwierdzenie przez dyrektora. Pytanie tylko, czy to  nie jest musztarda po obiedzie?

pozdrawiam Jan

Zola21-07-2002 16:39:31   [#10]
u nas komisje na dyplomowanego i mianowanego wcale nie oglądaja sprawozdania ,tylko warunki formalne i spełnienie kwalifikacji ustępu 2 par. 4 lub 5
Ewa z Szydłowca21-07-2002 17:42:56   [#11]

Janie! Nie czaj się, tylko szykuj papiery na dyplomowanego. Leszek i Zola mają rację. Mnie uprawnienia do skrócenia stażu dała "ustawa czyszcząca", z której skorzystałam natychmiast i obecnie już jestem nauczycielem dyplomowanym. Co prawda jako dyrektor nie pisałam planu rozwoju ani sprawozdania, ale moim zdaniem aneks, o którym pisałeś na pewno wystarczy i jak pisze Zola, najważniejsze żebyś w dokumentacji wykazał spełnienie wymaganych kryteriów.

Pozdrawiam - Ewa.

janzg22-07-2002 11:22:44   [#12]

W moim przypadku historia kołem się toczy. Nauczycielem dyplomowanym zostałem po raz pierwszy w 1976r. i byłem nim do 1982r.,  II st. specjalizacji miałem w 1987r. a obecnie też jestem dyplomowanym.

Tak więc powyższy przypadek nie dotyczy mnie osobiście.

Pozdrawiam

Jan

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]