Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Etat łączony
strony: [ 1 ]
Jolanta Szuchta01-06-2005 21:45:19   [#01]

nauczyciel katecheta nie ma pełnego etatu,tylko 12/18.W projekcie zaplanowałam etat łączony religia plus 13 godzin w świetlicy.

Po obliczeniach wyszlo że dziewczyna ma pełen etat i jeszcze 4 nadgodziny,ale mam problemy:

1.Jak zawrzec  umowę o pracę?

2.Jak płacić?Dziewczyna ma magisterium z teologii ale tylko 2 semestry studiów podyplomowych z pedagogiki opiekuńczej ,które to studia kontynuuje.Kończy je w styczniu.

kuba02-06-2005 02:29:55   [#02]

u nas

określił OP sposób wyliczania łączonego pensum. Było na forum. Więc jest to gestia OP. Jeśli nic nie ma... ja bym liczył 12/18+13/26=1.167 etatu

rzewa02-06-2005 07:44:52   [#03]

tu nie w tym problem...

czy ten n-l katecheta jest już zatrudniony i to na pełny etat?

Jeśli tak to możesz mu przydzielić tą świetlicę i liczyć tak jak podpowiada kuba...

Ale jeśli nie..., to zatrudnić go tak nie można, bo nie ma kwalifikacji do świetlicy. Wtedy trzeba go zatrudnić na dwie umowy o pracę:
1. zwykła na 12/18 na katechezę (na czas nieokreślony jeśli skierowanie jest na czas nieokreślony),
2. za zgodą KO (art 10 ust 9) na 13/26 świetlicy na okres roku szkolnego.

Jak zrobi kwalifikacje do świetlicy to mu zmienisz na czas nieokreślony.

A tak wogóle to unikałabym jakiegokolwiek łączenia w przypadku katechety, bo inny jest tryb zwalniania katechetów niż pozostałych n-li.

karina02-06-2005 08:28:12   [#04]
Rzewa czy u jednego pracowdawcy mozna mieć dwie umowy i zatrudniać nauczyciela na dwóch stanowiskach? Jak ma się do tego KNi i KP Przepraszam moze i głupie pytanie ale budzi to moje wątpliwości
rzewa02-06-2005 08:31:51   [#05]

oczywiście, że można

jeśli stanowiska różne, przydziały różne, podstawy zatrudnienia różne itd. to nie tylko można, ale wręcz trzeba!

A jest gdzieś zapis, że nie można?

Jolanta Szuchta02-06-2005 09:24:38   [#06]

rzewo

miałam tak jak piszesz w swoim ostatnim poście w ubiegłym roku szkolnym i wyobraż sobie ze na szkoleniu jakims powiedziano ze absolutnie tak być nie powinno.W jednym zakladzie pracy pracownik nie powinien miec 2 umów-fakt nie zapytałam o podstawę prawną.

A co do innego trybu zwalniania nauczycieli religii to się nie przejmuję dziewczyna jest dobra i chce być "świetliczanką"-piszę tak bo widziałam w innym wątku ze to podobno degradacja :-))

Moj organ pozwala łaczyć ale nadal nie wiem jak płacić?

rzewa02-06-2005 10:47:44   [#07]

tak jak zezwala organ

na łączenie - czylui powinien OP ustalić pensum takiego n-la i z takiego pensum płacimy.

Zatrudnianie na łączonym tak etacie jest nieprawidłowe, bo masz różne stawki zaszeregowania n-la: jako katecheta jest co najmniej kontraktowym, a na świetlicy powinien dostawać jak stażysta - i tu i tu z poziomu mgr z pp.

Ale z tego co piszesz znaczy, że juz go zatrudniłaś wcześniej i to na dwie umowy, więc póki nie zrobi tych kwalifikacji do świetlicy niech tak zostanie.

A szkolenie jakieś to jeszcze nie jest przepis prawa...

No i jeszcze: wszystko to co tu napisałam jest w całej rozciągłości zgodne z otrzymanymi ostatnoi wyjaśnieniami MENiS w tym temacie.

:-)

Jolanta Szuchta02-06-2005 13:57:20   [#08]

To znaczy nie do końca

zatrudniłam.Zapisałam łączony etat w projekcie organizacyjnym,które opiniowało KO a OP zatwierdziło.Wypowiedzenie z 14/18 religii na 12/18 dostała teraz do 31 maja.W ubiegłym roku miła 2 umowy i może to był bład więc chcę go naprawić.

Umowa na świetlicę była a własciwie jest tylko do końca tego roku szkolnego i  jeszcze bez kwalifikacji ale za zgoda organu nadzorującego.

A teraz muszę to jakoś ując tak żeby było dobrze stąd prosba o Waszą interpretacje.

Jest nauczycielem mianowanym bo kiedy otrzymała awans miała jeszcze cały etat religii no i odpowiednie kwalifikacje.

A teraz do religii i owszem a do świetlicy jeszcze niezupełnie.

rzewa02-06-2005 15:45:36   [#09]

Jolu,

zatrudniać będziesz od 1 września, więc na ten dzień są ważne kwalifikacje - jak zatrudnisz na etat łączony to znaczy, że uważasz, iż ona ma kwalifikacje i do katechezy i do świetlicy - wtedy płacisz jej oczywiście wszystko według stawki mgr z pp dla n-la mianowanego.
DYREK02-06-2005 19:38:22   [#10]

Jakie pensum w etacie łączonym?

W wielu szkołach nauczyciel, aby utrzymać pensum uczy przedmiotów o różnym wymiarze godzin, czyli realizują tzw. etat łączony, np. 9 godzin biologii, oraz 13 godzin jako wychowawca świetlicy.

Wg Artura Klawenka wicedyrektora Departamentu Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli  MENiS należy w takim przypadku pensum dla takiego nauczyciela obliczyć w następujący sposób: 9/18+13/26=1 czyli pensum dla takiego nauczyciela wynosi 22 godziny i nie ma godzin ponadwymiarowych.

Przykład II

Nauczyciel uczy 25 godzin, 15 godzin historii i 10 godzin świetlicy.

15/18+10/26=1,22

Jeżeli 1,22 =25 godzin to 1 etat = 20,49 zaokrąglając 1 etat =20 godzin, a więc ten nauczyciel ma 5 nadgodzin.

Przykład III

Nauczyciel realizuje 27 godzin, w tym 10 godzin języka polskiego, 5 godzin świetlicy, 12 godzin w bibliotece.

10/18+5/26+12/30=1,15

Jeżeli 1,15 etatu = 27 godzin to 1 etat = 23,48 godzin czyli etat wynosi 23 godziny i taki nauczyciel ma 4 godziny ponadwymiarowe tygodniowo.

Opracowanie: Zarząd Oddziału Międzygminnego ZNP w Grodzisku Wielkopolskim
na podstawie „Głosu Nauczycielskiego” nr 3 z 2004r.

DYREK02-06-2005 19:41:13   [#11]

Załącznik do uchwały Nr V/50/2004

Rady Miejskiej w Sędziszowie

Z dnia 7 września 2004 roku

Przykładowy sposób naliczania pensum i liczby godzin ponadwymiarowych.

W przypadku gdy nauczyciel w ramach etatu uczy 8 godzin języka polskiego i 1 godzinę historii według pensum 18 godzinowego oraz 8 godzin pracuje jako wychowawca świetlicy według pensum 26 godzinnego i 7 godzin jako bibliotekarz według pensum 30 godzinnego, to jego tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin wynosi: 9/18 + 8/26 + 7/30 = 1,04 etatu. Jeżeli więc 1,04 etatu stanowi 24 godziny, to pensum wynosi 23 godziny i dodatkowo 1 godzina ponadwymiarowa ( 24 : 1,04 = 23,08).

DYREK02-06-2005 19:50:54   [#12]
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=5825&st=0
rzewa02-06-2005 20:02:35   [#13]

piszę o dwóch umowach

ale tylko  w przypadku BRAKU kwalifikacji do jednego z wykonywanych przez n-la zajęć.

Gdy n-l takie kwalifikacje ma - zawarcie jednej umowy na etat łączony jest prawidłowe. Natomiast jeśli takich kwalifikacji nie ma, a zatrudnienie nie będzie odbywać się za zgodą KO, to zgodnie z art 26 ust 1 pkt 5 umowa wygaśnie w momencie stwierdzenia tej nieprwidłowości.

DYREK02-06-2005 21:00:32   [#14]
Z serwisów prawniczych

Zgodnie z linią orzecznictwa SN, z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy (wyrok SN z 13.3.1997 r., I PKN 43/97)

Dopuszczalne jest zatrudnienie tego samego pracownika przez tego samego pracodawcę na podstawie drugiej umowy o pracę, jeżeli ten pracownik będzie zobowiązany wykonywać pracę innego rodzaju np. praca nauczyciela i sekretarza szkoły.
Czy praca nauczyciela katechety i praca nauczyciela bibliotekarza są pracami innego rodzaju? Czy nie jest to praca nauczyciela zajmującego tylko inne stanowisko (różne pensum)?
rzewa02-06-2005 21:34:26   [#15]

jest to praca róznego rodzaju,

gdyż wymaga róznych kwalifikacji - n-l mający kwalifikacje do pracy bibliotekarza nie ma/może nie mieć kwalifikacji do katechezy i na odwrót.

Podkreślam: zgodnie z KN w takim wypadku (braku kwalifikacji) będzie to praca innego rodzaju, bo... będzie zupełnie inna podstawa (i warunki) zatrudnienia.

........

Miałam sprawę w sądzie pracy - nauczycielka zaskarżyła fakt spisania dwóch umów: jednej na stanowisko n-la bibliotekarza, a jednej na stanowisko n-la języka polskiego (była w trakcie zdobywania kwalifikacji bibliotekarza) - sąd oddalił pozew dokładnie z tego powodu jaki tutaj podaję. N-lka nie oddała sprawy do następnej instancji.

DYREK04-06-2005 06:47:26   [#16]
I jest w tym sporo racji.
GMR04-06-2005 12:12:40   [#17]
Dyrek napisał: Jeżeli 1,15 etatu = 27 godzin to 1 etat = 23,48 godzin czyli etat wynosi 23 godziny i taki nauczyciel ma 4 godziny ponadwymiarowe tygodniowo.

Dlaczego nie 23,5; dlaczego zaokrąglać do pełnej godziny? Nasz organ uchwalił, że zaokrąglamy do części godziny. Uważam to za bardziej sprawiedliwe.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]