Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy nauczyciel może...
strony: [ 1 ]
jan08-07-2002 21:14:08   [#01]
Mam problem awansu do rozgryzienia, więc chciałbym poprosić o pomoc.
Otóż: nauczycielka jest na urlopie wychowawczym, a dyrektor szkoły dowiaduje się przypadkowo, że owa nauczycielka będzie kwalifikowana da "dyplomowanego". Jak to możliwe? Fakty są takie: nauczycielka w okresie urlopu wychowawczego podjęła pracę w sąsiednim miasteczku, w szkole w wymiarze 9/18 etatu. Tam złożyła wniosek o skrócony staż (miała ukończoną w 1998 r. podyplomówkę...), dostała pozytywną ocenę dorobku, złożyła wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego do kuratora. Pytanie, czy to wszystko jest zgodne z prawem, robione bez wiedzy "macierzystego" dyrektora? A idąc dalej, czy nauczyciel może nie odbywać stażu we własnej szkole, w której pracuje na pełnym etacie, a w innej dorabia na pół etatu i tam robi staż, tam dokumentuje osiągnięcia i za to otrzymuje awans?
Leszek08-07-2002 22:19:17   [#02]

Cześć

Znalazłem takie omówienie prawne sytuacji (nie wiem na ile Ci pomoże, ale uważam, że powinieneś powiadomić formalnie organ nadzoru o sytuacji w jakiej nauczyciel realizował staż i do wiadomości jej drugiegi pracodawcę). Zwróć też uwagę na to kiedy mogła świadczyć pracę podczas urlopu.

Urlop wychowawczy

Zgodnie z postanowieniami art. 186 k.p. - na wniosek pracownicy pracodawca jest zobowiązany udzielić jej urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Szczegółowe zasady udzielania urlopu wychowawczego określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych (Dz.U. Nr 60, poz. 277 ze zm.).

Warunkiem skorzystania z

prawa do urlopu wychowawczego jest, oprócz pozostawania w zatrudnieniu, posiadanie 6-miesięcznego stażu pracy, do którego wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Z urlopu może skorzystać nie tylko matka dziecka, lecz także jego ojciec, pracownica, która przyjęła dziecko na wychowanie lub której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem albo wychowująca dziecko jako rodzina zastępcza, sprawująca opiekę nad dzieckiem męża, opiekunowie. Gdy oboje rodzice lub opiekunowie są pracownikami, dokonują wyboru, które z

nich skorzysta z urlopu. Łączny czas korzystania przez nich z tego urlopu nie może przekroczyć określonego przepisami wymiaru.

Wymiar ten ustalono na okres:

ä

do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 lat życia,

ä

do 3 lat, mimo wykorzystania urlopu w ww. wymiarze (czyli w sumie do 6 lat), nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia - w szczególności przewlekłej choroby, kalectwa lub opóźnienia w rozwoju umysłowym - wymaga stałej opieki, a stan zdrowia dziecka uzasadniający udzielenie urlopu potwierdzony został orzeczeniem lekarskim.

Urlop wychowawczy może być wykorzystywany najwyżej w 4 częściach. Udziela się go na pisemny wniosek, w którym pracownica wskazuje termin rozpoczęcia urlopu i czas jego trwania oraz okres wykorzystanego już na dane dziecko urlopu. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w terminie wskazanym we wniosku, jeżeli został złożony co najmniej na 2 tygodnie przed tym terminem, a w przypadku niezachowania przez nią tego terminu - nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia wniosku. O tym, kiedy i na jaki okres urlop ma zostać udzielony, decyduje pracownica.

Jej uprawnienia w tym względzie ograniczone są jedynie w sytuacji, gdy:

4

jest zatrudniona na podstawie umowy terminowej (na czas określony, wykonania określonej pracy, okres próbny) - urlop udzielany jest na czas, na który umowa została zawarta,

4

złożyła wniosek o udzielenie urlopu po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę - urlop udzielany jest do końca okresu wypowiedzenia.

Od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracownica objęta jest ochroną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. Oznacza to, że pracodawca nie może rozwiązać z nią stosunku pracy, chyba że zachodzą przyczyny ekonomiczne (określone w ustawie z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw - Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.), uzasadniające zwolnienie tzw. dyscyplinarne (art. 52 k.p.) lub pracownica zaprzestała sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Rozwiązanie stosunku pracy przerywa urlop wychowawczy. Przed 1996 r. okres, na który udzielono urlopu, przypadający po rozwiązaniu umowy z przyczyn ekonomicznych, traktowany był w zakresie uprawnień pracowniczych jak okres urlopu wychowawczego. Informację o okresie urlopu przypadającego po rozwiązaniu stosunku pracy zawierano w świadectwie pracy.

Przepisy rozporządzenia nie zawierają uregulowań zakazujących pracownicy korzystającej z urlopu podejmowania pracy lub jakiejkolwiek działalności zarobkowej. O zamiarze zatrudnienia lub rozpoczęcia ww. działalności ma jednak zawiadomić pracodawcę, jeżeli praca, działalność lub inne zajęcia mogą mieć wpływ na możliwość dalszego sprawowania opieki nad dzieckiem lub jej zakres. Pracownica nie będzie musiała zawiadamiać pracodawcy, gdy zajmie się w domu np. przepisywaniem różnego rodzaju materiałów na komputerze, klejeniem kopert itp., czyli czynnościami, które można wykonywać bez uszczerbku w opiece nad dzieckiem. Jeżeli natomiast podejmie się wykonywania pracy, zleceń itp. powodujących faktyczne zaprzestanie sprawowania opieki nad dzieckiem i nie powiadomi o tym pracodawcy lub gdy z urlopu korzystają oboje rodzice, a pracodawca dowie się o tym - ma prawo wezwać pracownicę do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym (nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia powzięcia o tym wiadomości i 3 dni od dnia wezwania).

Pracownica, która zaprzestała sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem z innych przyczyn niż podjęcie zatrudnienia itp., obowiązana jest do zawiadomienia o tym pracodawcy nie później niż w ciągu 30 dni od dnia zaprzestania tej opieki. Pracodawca w ciągu 30 dni od dnia zawiadomienia powinien dopuścić pracownicę do pracy.

Z urlopu wychowawczego można zrezygnować.

Pracownica może z

niego powrócić:

ä

w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,

ä

po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy, najpóźniej na 30 dni przed zamierzonym terminem powrotu do pracy.

Pracodawca zobowiązany jest dopuścić do pracy pracownicę powracającą z urlopu wychowawczego na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym, odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.Okres urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia wlicza się do okresu zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił tego urlopu, jednak nie wlicza się go do okresu zatrudnienia wymaganego, na podstawie odrębnych przepisów, do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku.

 

Pozdrawiam

Leszek

Gaba08-07-2002 22:26:50   [#03]
1. Nie ma pojęcia "macierzysta szkołą".
2. Nauczyciel może być jednocześnie zatrudniony w dwóch (trzech) szkołach na dwie oddzielne umowy - wtedy każda szkoła jest jego szkoła macierzystą - z każdej należy mu się np. odprawa emerycka  czy z art. 20 KN.
3. Problemem prawnym jest zatrudnienie na urlopie wychowawczym... - tu jest sedno... wg to jest pewne nadużycie, bo urlop jest na wychowanie dziecka, o czym wyraźnie mówi akt prawny - ale zatrudnienie nie jest wykluczone... ma być tylko pracodawca powiadomiony... (ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1996 r.
w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych.
(Dz. U. Nr 60, poz. 277) .

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]