Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Godz. do dysp. dyrekt. a podziały na grupy
strony: [ 1 ]
HenrykB08-07-2002 20:41:55   [#01]

Wiem, że ten wątek już był.
Nas dotyka to dopiero teraz, w wakacje.
Może macie interpretację prawną problemu przydziału godziny do dyspozycji dyrektora na zajęcia dzielone na grupę? Organ chce liczyć wówczas jedną godzine dla ucznia jako dwie godziny do dyspozycji dyrektora.

Mamy wielkie problemy we wszystkich naszych szkołach. Zaczęło się wielkie oszczędzanie i to wbrew wszelkim zasadom.

Może pamiętacie, w którym wątku to było?

Zola08-07-2002 20:49:06   [#02]

http://www.oskko.edu.pl/forum/katalog.php?t=483&c=55&sc=39

 

może się uda a jesli nie to szukaj w katalogu Marka pod hasłem planowanie a dale podział na grupy a godziny dyrektora

HenrykB08-07-2002 20:51:07   [#03]

To już sprawdziłem

Nie ma tam podstawy prawnej. W dyskusji organ powołuje się na telefoniczną rozmowę z autorem rozporządzenia w MENiS. Bez podstawy, opinii, interpretacji nie mam argumentu.
Zola08-07-2002 21:09:52   [#04]

dla mnie jedynym argumentem jest rozporządzenie MENiS-u ale wierzę ,że dla "biednego" organu niestety nie

odpukac mój organ czyta rozporządzenie tak jak KO i ja

a Ty nie możesz skorzystac z pomocy KO

my tez mamy kłopot z podziałem na grupy i KO obiecało pomoc - doczytaliśmy sie ,że każdą zmiane kierowana do organu Ko też musi  opiniowac i dowiedzieliśmy się,że jeśli jest niezgodna z przepisami to nie wydadza pozytywnej opinii

Marek z Rzeszowa08-07-2002 23:37:06   [#05]

Henryku!
Przecież organ odwrócił kota ogonem.
Wydając zalecenia powinien podać podstawę prawną, a nie zasłaniać się rozmową z menisem.

To na nim spoczywa obowiązek uzasadnienia.

marek

Tomasz09-07-2002 00:21:17   [#06]

KO opiniuje pozytywnie lub nie ale ostateczna decyzję o ilości zatwierdzonych godzin w arkuszu wydaje organ prowadzący i to juz do KO nie wraca.KO negatywnie zaopiniowało  arkusz  z ilością X godzin bo  było ich za mało/nie wszędzie tam gdzie to konieczne zrobiono podział na grupy/- ale dla organu prowadzącego godzin tych było o wiele za dużo.Wydał decyzję zmniejszając jeszcze ilość tych godzin-obecnie na żadnych zajęciach nie ma grup a klasy są 30 osobowe.I co może dyrektor?

Tomasz

HenrykB09-07-2002 08:45:20   [#07]

Trochę to delikatne

Chodzi mi o prowadzone rozmowy. Na wyjaśnienia prawne i interpretacje nie ma mocnych. W negocjacjach daje to przewagę. Już mamy za sobą rozmowę telefoniczną z MENiS i KO. Nasza interpretacja jest słuszna. I co z tego. Jest remis.

Remis z organem? To my siedzimy z drugiej strony biurka jako petenci...

Rycho09-07-2002 10:16:05   [#08]

Rozporządzenie MENiS

z dn. 12 lutego 2002 (Dz.U. Nr 15 poz. 142) w sprawie ramowych planów nauczania określa na co mozna przeznaczyć godz. do dyspozycji dyrektora.

§ 2.

5.Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły ... mogą być przeznaczone na:

1) zwiększenie liczby obowiązujących godzin zajęć edukacyjnych,

2) realizację dodatkowych zajęć edukacyjnych, w tym nauczanie języka obcego, języka mniejszości narodowej lub grupy etnicznej, .....

itd....

chodzi mi o to, że godz. do dyspozycji dyrektora przeznaczamy na jakieś zajęcia, czyli określamy szczegółowo plan nauczania.

Podział na grupy nie wynika natomiast z planu nauczania, ale z liczebności oddziału oraz rodzaju zajęć.

Pytanie. Jeżeli (zgodnie z Rozp.) dołożę  1 GDD do np informatyki (zwiększenie liczby obowiązujących godzin zajęć edukacyjnych)  w klasie liczącej 27 osób, to § 6 Rozp (o podziale na grupy) ma zastosowanie tylko do 1 (tej z ramówki) godziny, a do 2- giej (tej dołożonej) już nie?

Moim zdaniem pies jest właśnie tu pogrzebany. Organ prowadzący wtrąca się do czegoś, do  czego nie powinien (plan nauczania), bo jest to domena KO. I tu tylko KO może dyrektora wesprzeć. Chociaż znane są przypadki, gdy organ zatwierdzał arkusz z negatywną opinią KO.

Ale wtedy to już KO powinno sobie to wyegzekwować. W tych znanych mi przypadkach nie chciało. I tak zostało.

Organy chcą oszczędzać (słusznie). Ale czy takim kosztem?

Życzę, aby negocjacje sie powiodły.

Pozdrawiam, :-)))

Rycho

krystyna09-07-2002 13:34:50   [#09]

U mnie wszystkie projekty były przez KO zaopiniowane negatywnie - właśnie ze względu na nieprawidłowy podział na grupy np. na językach obcych 2 godz. są dzielone na grupy, a 1 musi być w całości.

Po raz pierwszy organ prowadzący nie zgodził się też na podzielenie na grupy godz. dyr.

Jedynym wyjściem, co też zrobiliśmy, było dokonanie takich zmian w planach nauczania, żeby godz. dyr. dawać tam, gdzie podział na grupy nie jest wymagany, a np. do informatyki dać godz. "zwykłą", do dzielenia której organ już w żaden sposób nie może się przyczepić...

Po takich "zmianach" organ trochę zgłupiał, ale i plan i projekt zatwierdził.

IGNACY09-07-2002 14:35:24   [#10]
A u mnie KO nie przegryzło sie przez wydruk arkusza vulcanowskiego i zaopiniował wszystko negatywnie chociaz wszystko było OK ! O ewentualnych dodatkowych wyjaśnieniach nie było mowy. A tak przy okazji to zdaje się, że KO nie ma bata na organy prow. i nie ma mozliwości aby cokolwiek wyegzekwowac w tej materii
Ewa z Szydłowca09-07-2002 15:19:56   [#11]

W mojej szkole oprócz podziału na grupy, o których pisał Henryk, organ czepia się godzin w kształceniu zintegrowanym: 19+2religia+2zaj. korek.-komp.+1gim. korekcyjna=24. Mam skreślić jedną godzinę aby nie przekroczyć 23 godzin zalecanych w paragrafie 2 ust.7 rozporządzenia. Co Wy na to?.

Pozdrawiam i czekam na pomocne wypowiedzi - Ewa.

Zola09-07-2002 16:11:04   [#12]

tu chyba nie ma mocnych ,my wiemy jak powinno sie realizować godziny ,bo wynika to z rozporządzenia cytowanego przez Rycha a organ i tak robi swoje

u nas organ liczy sie z KO i dzięki temu takie sprawy łatwiej nam mediować

jak KO zaopiniuje ramówki jak zgodne z prawe to organ ich nie rusza ale podziłów troche sie czepiają - nie możemy za dużo dzielić ,ale nie maja tu znaczenia godziny dyrektorskie

HenrykB09-07-2002 19:42:40   [#13]

Czy się negocjacje powiodły

zobaczymy 1 września. Póki co do skreślenia są podziały na grupy na wszystkich językach. Cóż, bieda w gminie. Zaoszczędzić można w ten sposób ponad 46000 zł w skali roku tylko w moim gimnazjum. Za 2001 rok gmina musiała dopłacić ok. 30% do subwencji. To sporo na zadłużone po uszy miasteczko. Komisarz za płotem...

Do reszty na razie brak uwag. Jakoś przeżyjemy.

Pomóżcie Ewie z tym kształceniem zintegrowanym!

Gaba09-07-2002 20:46:19   [#14]
nic z tego nie rozumiem...

mam
3 + 3 wf
2 + 2 informatykę
3 + 3 na język...
co daje 8 godzin na ucznia + jakieś tam dyrektorskie (jest to zasadniczo matma, polak, a w klasie o nachyleniu przyrodniczym więcej przyrody...)



- dlaczego teraz macie kłopoty z arkuszami...
przeciez na to był czas w maju... a ludzie, a etaty...


- pieprznąć tym wszystkim i pojechać do Władywostoku!
HenrykB09-07-2002 23:33:44   [#15]

Nie tylko Władywostok nam się marzy

Może Osaka jest dalej?

Problem wynika z obowiązku wypełnienia obietnic oszczędnościowych zawartych w programie naprawczym przez Władze Gminy w RIO w związku z przekroczniem dopuszczalnego zadłużenia gminy. Inaczej komisarz.

Szukają więc jak mogą i gdzie mogą. W oświacie też. Zadłużenie jest ogromne. Żadne oszczędności nie są w stanie go pokryć. Ale skoro jest potrzeba oszczędzania, to musimy to rozumieć. Na ile nie zaszkodzi to pracy szkoły, jej poziomowi nauczania itp.

Zola09-07-2002 23:37:07   [#16]

tylko niestety coby sie nie działo to zawsze szkoły i nauczyciele powinni być świadomi

ile lat tak można

HenrykB09-07-2002 23:41:13   [#17]

Do końca świata

Nie ma już nadziei. Ktoś musi pracować dla idei.
HenrykB10-07-2002 00:39:07   [#18]

Dzięki wszystkim za pomoc

Jerszowi, za szybki kontakt.

Może to pomoże w rozmowach.

Marek N10-07-2002 01:43:40   [#19]

Ewo

Miałem ten problem wcześniej. Ja mam dodatkowo, oprócz j. angielskiego, j. niemiecki finansowany przez organ. Dałoby to razem 25 godzin na oddział. Musiałem kombinować. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i gimnastykę korekcyjną wyrzuciłem z godzin dla klas i dałem to jako zajęcia w zespołach międzyklasowych. Zarzucili mi np. , że planuję takie zajęcia w klasie pierwszej, bo niby skąd wiem, że te dzieci wymagają takich zajęć. Teraz jest w porządku i się nie czepiają. Niemiecki zapisałem jako zajęcia dodatkowe, też w grupach międzyklasowych - w uzasadnieniu podałem, że to ze względu na poziom zaawansowania. Wyślę Ci swój arkusz. Poszukam też innych, bo od kogoś dostałem. O ile pamiętam, było tam inaczej to rozwiązane.
Marek N10-07-2002 01:54:17   [#20]

Zobacz także w katalogu forum - w dziale "Planowanie". Była dyskusja na ten temat - jest kilka wątków dotyczących ramówek.

Pozdrawiam

Rycho10-07-2002 12:10:09   [#21]

do Ewy z Szydłowca

§ 2. pkt 7 Tygodniowy wymiar obowiązkowych zajęć edukacyjnych, dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zjęc z religii/etyki nie może przekroczyć...

Policzmy:

zjęcia obowiązkowe z ramówki - 54 : 3 = 18

religia/etyka 6 : 3 = 2

Reszta z godz. do dysp. dyr. 12 : 3 = 4, które zgodnie z pkt 5 można przeznaczyć na:

1) zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych,

2) realizację dodatkowych zajęć z języka obcego......

3) realizację ścieżek edukacyjnych ... których realizacja może odbywać się w ramach nauczania przedmiotów lub bloków przedmiotowych (zajęcia obowiązkowe- mój przypis) lub w postaci odrębnych zajęć.

4) zorganizowanie zajęć dla grupy uczniów .... w tym zajęć dydaktyczno - wrównawczych

5) ... (dla szkół z nauczaniem języka mniejszości narodowych)

Jak z tego wynika realizacja zajęć organizowanych wg pkt 4) nie jest wliczana w limit godzin określony w pkt 7 Rozp.

Wracając do Twojego rozwiązania - dołożyłaś 1 godz. do kształcenia zintegrowanego wg pkt 1) to dało razem 19 godz. + 2 godz religii + 21 godz. spełniających kryteria pkt 7 Rozp.

Pozdrawiam

Rycho

Ewa z Szydłowca11-07-2002 16:28:02   [#22]

Dzięki wszystkim za pomoc!

Uśmiechy dla wszystkich :-):-);-);-)...;-)

Zgadzam się z Waszymi wypowiedziami. Rychu - jestem tego samego zdania co Ty. Potrzebowałam umocnienia swoich racji i teraz mogę dalej stawiać czoła swojemu organowi prowadzącemu. Trzymajcie za nas kciuki przez najbliższe dni.

Pozdrawiam - Ewa.

HenrykB12-07-2002 14:13:01   [#23]

Dziś męczą szkoły wiejskie

Miasto mają za sobą. Jeszcze nie znamy wyników.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]