Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Umowa na zastępstwo a staż
strony: [ 1 ]
jolko09-05-2007 18:30:36   [#01]
Kolejny już raz zwracam się do Was. Tym razem interesuje mnie to , czy nauczyciel zatrudniony od 1 września na zastępstwo może rozpocząć staż? W mojej szkole będzie jeden semestr  na zastępstwie a potem  ma etat w innej szkole, ciągłość będzie zachowana , ale jak to wyglada od strony PP?
zgredek09-05-2007 18:33:05   [#02]
jesli to stażysta - to nie może zmieniać szkoły
majra09-05-2007 19:16:33   [#03]
A gdzie tak napisano. U mnie nauczycielka stażystka zmieniła szkołę i poprzednia dyrekcja jej zaliczyła. Miała ocenę dorobku za czas przepracowany w tamtej szkole
jolko09-05-2007 19:21:21   [#04]

Majra, ja ją zatrudnię od 1 września na czas nieobecności nauczycielki  przebywającej na macierzyńskim , a dopiero od stycznia ma zapewniony etat. U mnie będzie pedagogiem  i w tej drugiej szkole też na umowa jako pedagog. Czy staż moze u mnie juz na zastępstwie rozpocząc staż?

zgredek09-05-2007 19:22:05   [#05]

a w KN napisano:

Art. 9f.

2. Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

zgredek09-05-2007 19:22:49   [#06]
jolko - może u ciebie zacząć staż - ale musi go też u ciebie skończyć
jolko09-05-2007 19:34:55   [#07]
upsssssss..czyli kanałek.Staż u mnie to by i może zaczęła, ale na 100% go u mnie nie skonczy, bo pracuje tylko do stycznia. Szkoda, bo dziewczyna bardzo fajna i z pomyslami, dotychczas  pracowała jako wolontariusz i myślałam ,ze może teraz jej sie uda zrobić staż.
jolko09-05-2007 21:30:22   [#08]
Podnoszę wątek. Może jeszcze ktoś coś dopowie:)
rzewa09-05-2007 23:00:25   [#09]
niestety, stażysta musi zakończyć staż w tej amej szkole, w której go rozpoczął

ale... stażysta zatudniany w pierwszej połowie września na czas krótszy niż rok szk. (na podst art 10 ust 7 KN) rozpoczyna staż automatycznie, bez względu na czas trwania umowy, chyba że złoży wniosek o nierozpoczynanie go na podstawie art 10 ust 11 KN

To n-l ma zdecydować czy rozpocznie w takiej sytuacji staż czy nie... Ja zwykle radzę, żeby ze stażu nie rezygnować, bo może w ciągu roku pojawić się możliwość przedłużenia umowy chociaż na kilka (a nawet jedną) godzin - reszta może być w innej szkole - i rok będzie uratowany, bo zrobi kontraktowego.
jeannette09-05-2007 23:06:04   [#10]

Rzewa, a jak ma się do tego art.10:

2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.

zgredek09-05-2007 23:10:06   [#11]

no tak jak z:

Art.10

7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

11. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7, posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści, chyba że posiadają wyższy niż stażysta stopień awansu zawodowego.

rzewa09-05-2007 23:11:25   [#12]

wystarczy przeczytać

wspomniany prze ze mnie wyżej art 10 ust 7 KN

W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole [nauczycielem stażystą - przyp. mój] , z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

oraz ust 11 tego samego artykułu:

W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7, posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a [odbywania stażu i wszystkiego co z tym związane - przyp. mój] . Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści, chyba że posiadają wyższy niż stażysta stopień awansu zawodowego.
zgredek09-05-2007 23:13:15   [#13]

a w ust. 2 zwróć uwagę raczej na:

2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.

zgredek09-05-2007 23:15:35   [#14]
cześć Ewa:-)
rzewa09-05-2007 23:16:05   [#15]
:-)
beera10-05-2007 07:09:45   [#16]

niestety

wiekszość KO ma interpretację taka, jaką podaje  jeannette- na  przykład KO łódzkie.

Dyrektorzy tam- przynajmniej Ci, z ktorymi rozmawiałam "nie rozpoczynają" stazu stazystom. NIe wyznaczają opiekuna stazu, odrzucają plany rozwoju.

W dodatku KO ma interpretację, ze jeśli 9 miesięcy zatrudnienia nauczyciela stazysty odbywa się na dwóch umowach, nauczyciel ten nie miał prawa rozpocząć stażu.

Myslę, ze trzeba zrobić tak- jesli na forum są dyrektorzy, którzy spotkali się z taka postawą KO wobec awansu, o jakiej piszę, można ( trzeba) zadać pytanie MENowi w tej sprawie.

rzewa10-05-2007 13:41:43   [#17]

?!

ależ przepisy są tu precyzyjne, więc nie wiem skąd takie interpretacje niektórych ko?!

na jakiej podstawie dyrektor może nie przydzielić n-lowi stażyście opiekuna i odrzucić PRZ? Przecież KN wprost mówi, że stazysta rozpoczyna staż bez składania wniosku i już - nie ma tam żadnych ograniczeń, ani nawet cienia powodu, w którym by to mogło nie nastapić (poza przypadkami podlegającymi pod art 91b ust 1 KN)

Art 10 ust 11 koresponduje z tym doskonale

Jaka jest również pp do twierdzenia, że stażysta nie może odbywac stazu na dwóch umowach? - art 22 ust 3 i 4 KN dotyczy każdego nauczyciela (w tym stażysty), gdyż nie ma tam żadnego zastrzeżenia.
beera10-05-2007 16:23:34   [#18]

musisz z tym pytaniem zwrocic się do poszczególnych KO

beera10-05-2007 16:25:18   [#19]

może troche rozjasni ponownie napisane przeze mnie informacja, że Ko opiera się na wklejonym przez jeanette przepisie

2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.

zgredek10-05-2007 16:56:02   [#20]

ale tam jest napisane chyba wyraźnie napisane:

na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7.

beera10-05-2007 16:59:37   [#21]

jest napisane:)

 ale swego czasu stanęłam przed 150tką dyrektorów z łodzkiego i miałam przekiachane, bo się nie dali przekonać :)

Bo KO im mówiło jak Wam mówię ( nie wiem, czy KO, czy delegatura jakaś- nie pomnę)

i koniec

nie otwierali stażów nauczycielom - tzn- nie pozwalali realizować.

beera10-05-2007 17:01:26   [#22]

ale może KO już minęło

stąd moje pytanie/prośba

jesli kto cos słyszał o takiej interpretacji ( a mam  wrażenie, że jeanette słyszała) niech napisze nam/mi tu

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]